Zobacz fantastykę w
najlepszym wydaniu

Gry, filmy, książki i komiksy
recenzje, streszczenia, opisy i opinie.
Wszystko znajdziesz w serwisie Fantastyka.org





Filmy

Avatar

Avatar

Pierwsze próby realizacji filmu odbyły się już w 1995 roku, jednak technika nie dysponowała jeszcze odpowiednimi narzędziami do przedstawienia go w ...


Władca pierścieni

Władca pierścieni

Cała trylogia jest opowieścią o walce o pierścień. Akcja dzieje się w mitologicznym świecie Śródziemia. Podstawową różnicą między powieścią a ...


Alicja w krainie czarów

Alicja w krainie czarów

Zarówno w książce jak i w filmie występują postacie z realnego świata i fantastycznego świata - Krainy Czarów. Alicja po raz drugi trafia do owej Krainy ...


Harry Potter

Harry Potter

Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart zlokalizowano w zamku Alnwick, niektóre miejsca choć wydawałyby się magiczne istnieją naprawdę. Część I opowiada o ...


Opowieści z Narnii

Opowieści z Narnii

Do tej pory mogliśmy zobaczyć trzy filmy: „Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian” oraz „Podróż Wędrowca do Świtu”.



Gry - Wiedźmin

Znany pod nazwą The Witcher, to komputerowa fabularna gra akcji powstała na bazie książki Andrzeja Sapkowskiego pod tym samym tytułem. Akcja gry toczy się w świecie wiedźmina Geralta z Rivii . Gra została wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari na platformę Microsoft Windows. Premiera gry odbyła się w październiku 2007 roku. W maju 2011 roku został wydany jej sequel pod nazwą Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Wiedźmin

W grze tej gracz wciela się w postać samego wiedźmina Geralta. Akcja dzieje się po zakończeniu „Sagi o Wiedźminie” , postać mimo zakończenia cyklu przeżywa jednak popadł w amnezję i musi raz jeszcze uczyć się swojego zawodu. Gra jest odzwierciedleniem mrocznego świata uniwersum. Jednak nie uzyskało to aprobaty Andrzeja Sapkowskiego. Praca nad grą trwała ponad pięć lat. Gra ta została bardzo pozytywnie oceniona przez recenzentów. Szczególnie spodobała się fabuła, oprawa audiowizualna, system walki. Skrytykowane zostały błędy techniczne. Do czerwca 2011 roku sprzedano 1,87 miliona egzemplarzy, był to ogromny sukces, który rozpoczął dyskusję na temat polskich gier komputerowych. We wrześniu 2011 roku wydana została edycja rozszerzona gry. Zawierała ona poprawki techniczne oraz nowe przygody. W kwietniu 2012 roku ukazała się wersja na system OS X.

Akcja gry toczy się w średniowiecznym świecie fantasy. W grze bohater wciela się w postać Geralta, wiedźmina, osoby o nadprzyrodzonych zdolnościach zajmującą się płatnym zabijaniem potworów. W sadze o wiedźminie Geralt zostaje zabity, gra rozpoczyna się po zakończeniu sagi, dlatego fabuła nie została pozytywnie odebrana przez Andrzeja Sapkowskiego.

Gra rozpoczyna się krótkim filmem ilustrującym pierwsze opowiadanie o Geralcie. Właściwa gra natomiast rozpoczyna się w 1270 roku, kiedy ranny Geralt zostaje odnaleziony przez innych wiedźminów. Geralt nie pamięta wydarzeń z przeszłości oraz swoich umiejętności wiedźmińskich.

Wiedźmin

Gracz porusza się w świecie fantasy, obserwowany jest z punktu widzenia osoby trzeciej lub rzutu izometrycznego. Świat gry podzielony jest na rozdziały, w których dostępne są poszczególne lokacje. Bohater, którym kierujemy opisywany jest czterema współczynnikami. Są to: zwinność, siła, wytrzymałość oraz inteligencja. Współczynniki te mają pięć poziomów zaawansowania. Wykonując misje i zabijając postaci Geralt otrzymuje punkty doświadczenia, można przekazać je na zakup specjalnych zdolności lub rozwój poszczególnych atrybutów. Specjalne umiejętności dzielą się na dwa rodzaje, aktywne i pasywne. Aktywne to takie, które uaktywnia gracz, natomiast pasywne dodają modyfikatory do współczynników bohatera. Część związana jest z walką wręcz i zdolnościami magicznymi, część dotyczy zdolności towarzyskich gracza i alchemii. Po nabyciu umiejętności alchemii gracz może przygotowywać eliksiry z roślin, wysokoprocentowych alkoholi oraz zabitych potworów.

Poza walką i wykonywaniem poszczególnych misji gracz może wchodzić w interakcje z poszczególnymi napotkanymi postaciami. Może więc na przykład grać w kości w karczmie, pić wspólnie z innymi alkohol w celu zdobycia specjalnych punktów oraz wymiany na informację oraz uwodzić kobiety, w skutek czego gracz otrzymuje karty o treści erotycznej.

W czasie gry musimy podjąć wiele wyborów moralnych, które mają wpływ na dalszą grę oraz jej zakończenie. Skutki tych wyborów jednak uaktualniają się po kilku lub kilkunastu godzinach gry, bezcelowe jest więc zapisywanie rozgrywki przed podjęciem decyzji. Początkowo gracz dysponuje jedynie stalowym mieczem, jednak w trakcie trwania gry jest możliwość otrzymania miecza srebrnego. Przed walką musimy wybrać styl, w którym będziemy toczyć pojedynek. Dostępne są trzy warianty: silny, szybki oraz grupowy.

Grę na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego próbowano stworzyć dwa razy. Pierwsza próba należała do polskiego studia Metropolis Software, gra miała ukazać się w sprzedaży w 1997 roku i być przygodową grą akcji. Prace nad grą zostały jednak ostatecznie wstrzymane, gdyż obawiano się, że nie zdobędzie ona popularności za granicą naszego państwa.

Wiedźmin

W lipcu 2002 roku po niepowodzeniu Metropolis w Internecie pojawiła się plotka na temat ponownej próby stworzenia gry Wiedźmin. Pracę nad grą rozpoczęło studio CD Projekt RED. Powstać miała gra akcji z elementami gry fabularnej, w której duży nacisk miał być położony na fabułę oraz widowiskowość walki. Zarówno koncepcja jak i fabuła gry często była zmieniana. Również skład studia ulegał zmianom. Głównym projektantem gry został Michał Madej zaś głównym autorem scenariusza - Artur Garszyniec. Rysownik Przemysłam Truściński stworzył wizerunek wiedźmina Geralta a twórcą filmu wprowadzającego do gry został Tomasz Bagiński. Budżet gry wyniósł 19,1 miliona złotych. Graz została wydana w Europie, Azji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Wiedźmin został entuzjastycznie przyjęty przez polskich krytyków. Gra stała się również głośna poza swoją branżą. Stwierdzono, że gra przełamuje stereotypy dotyczące Polaków. Gra ta w znaczący sposób przyczyniła się do popularyzacji polskiego rynku gier komputerowych. W grze tej występują rozbudowane wątki fabularne oraz oddany jest klimat prozy Andrzeja Sapkowskiego. Pochwalona została równie oprawa audiowizualna, pozytywnie została odebrana również muzyka oraz dubbing.Wśród anglojęzycznych recenzentów uwagę zwróciła bardziej mroczna aura w świecie gry oraz konieczność dokonywania wyborów moralnych, które mają wpływ na dalsze losy gry.

„Wiedźmin” zdobył wiele nagród w kraju i za granicą. Do ważniejszych należą rekomendacje pisma CD-Action, portali GameSpy i Absolute Games. Polskie media uhonorowały ją jako grę roku 2007. Sieć sklepów Empik przyznała Wiedźminowi nagrodę za wydarzenie roku 2007 i najlepszej gry na komputery osobiste. Za granicą „Wiedźmin” otrzymał nagrody GameSpotu, GameSpy, i IGN-u dla najlepszej gry fabularnej. Najwięcej tytułów przyznali grze redaktorzy Absolute Games: dla gry roku, najlepszej gry fabularnej, najlepszej gry opartej na licencji, uhonorowano również muzykę, film wprowadzający, dźwięk, fabułę oraz edycję kolekcjonerską. Ogółem Wiedźmin zdobył około 100 nagród i wyróżnień.




Fantastyka w najlepszym wydaniu

Polecane przez portal Fantastyka.org

... Morrgut człapał bezwiednie półmrocznym korytarzem w kierunku archa. Chciał już wyjść z tej zatęchłej jaskini. Wszystko dookoła lepiło się a każdy krok, każde stąpnięcie wyzwalało cuchnący odór zgnilizny i tego co pozostało z kwitnącego niegdyś życia na bujnej Araffii ...

Czytaj dalej »