Zobacz fantastykę w
najlepszym wydaniu
Gry, filmy, książki i komiksy recenzje, streszczenia, opisy i opinie.
Wszystko znajdziesz w serwisie Fantastyka.org
Filmy
Avatar
Pierwsze próby realizacji filmu odbyły się już w 1995 roku, jednak technika nie dysponowała jeszcze odpowiednimi narzędziami do przedstawienia go w ...
Władca pierścieni
Cała trylogia jest opowieścią o walce o pierścień. Akcja dzieje się w mitologicznym świecie Śródziemia. Podstawową różnicą między powieścią a ...
Alicja w krainie czarów
Zarówno w książce jak i w filmie występują postacie z realnego świata i fantastycznego świata - Krainy Czarów. Alicja po raz drugi trafia do owej Krainy ...
Harry Potter
Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart zlokalizowano w zamku Alnwick, niektóre miejsca choć wydawałyby się magiczne istnieją naprawdę. Część I opowiada o ...
Opowieści z Narnii
Do tej pory mogliśmy zobaczyć trzy filmy: „Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian” oraz „Podróż Wędrowca do Świtu”.
Gry - Gothic
Gothic to komputerowa gra fabularna z gatunku fantasy. Opracowana została przez firmę Piranha Bytes. Jest to pierwsza część gier o przygodach bezimiennego bohatera. W trakcie trwania gry okazuje się, że bohater jest wybrańcem boga ognia i sprawiedliwości – Innosa. Fabuła gry nie jest skomplikowana, akcja rozgrywa się w kolonii karnej zwanej Górniczą Doliną. Znajduje się ona w dolinie wyspy Khorinis i otoczona jest magiczną barierą.
Polska edycja gry wydana została w marcu 2002 roku przez CD Projekt.
Akcja gry toczy się w Khorinis, jest to część fikcyjnej wyspy z gier Gothic i Ghotic II. Dolina otoczona była magiczną barierą aby uniemożliwić ucieczkę więźniom i skazańcom, których zsyłał celem odbycia kary król Rhobar II. Czasy panowania króla przeminęły a wyspa stała się więzieniem dla tysięcy niewinnych ludzi. Na początku gracz musi podjąć decyzję, do którego z trzech obozów chce należeć. Historia może zawierać niespodziewane wydarzenia, zwroty akcji a rozwój poszczególnych zadań może być różny. W krainie można spotkać orków oraz rożne inne, dziwne stworzenia.
Bohater rozwija się poprzez zdobywanie punktów doświadczenia, awansujemy wtedy na kolejne poziomy. Każdy poziom doświadczenia to 10 punktów dla Bezimiennego, możemy je wykorzystać na naukę wybranej umiejętności lub polepszanie współczynników. Statystyki zwiększamy u nauczycieli oraz jedząc i pijąc określone pokarmy. Gracz również może posługiwać się różną bronią, białą bądź dystansową, może też otwierać zamki wytrychami itp. itd.
Zarówno do pierwszej jak i do drugiej części sagi powstało kilkadziesiąt modyfikacji. Niektóre w nieznaczny sposób zmieniają krainę lub fabułę gry, dodają zadania, bronie, postaci oraz niekiedy lokacje.
Najbardziej znaną modyfikację jest Diccuric. Jest w niej wiele zmian zarówno co do wyglądu krainy, jak i fabuły, ma niewiele wspólnego z wersją oryginalną. Uznawana jest nawet za odrębną grę, która wykorzystuje jedynie silnik Gothic, z samą grą mając niewiele wspólnego. Poprawiona została grafika krajobrazu, animacja roślinności, dodano efekt zmęczenia, rozbudowany został również system teleportacji.
Ponieważ gra „Ghotic” zebrała bardzo pozytywne recenzje, postanowiono o powstaniu kolejnych gier z serii. I tak powstały: Ghotic II”, dodatek „Ghotic II: Noc Kruka”, wydany w 2006 roku „Ghotic 3” oraz dodatek do niego Ghotic 3: Zmierzch Bogów oraz „Arcania: Ghotic 4”.
Ghotic II: Noc Kruka zawiera nowy wątek fabularny, umożliwia to grę przez kolejne kilka a nawet kilkanaście dodatkowych godzin. Wątek ten znajdziemy pomiędzy II a III aktem rozgrywki.
W 2008 roku został wydany pierwszy samodzielny dodatek do gry „Ghotic 3: Zmierzch Bogów”, w marcu 2011 roku została wydana nieoficjalna poprawka do rozszerzenia Zmierzchu Bogów, która otrzymała nazwę edycji rozszerzonej.
W 2010 roku ukazała się kolejna część, Arcania: Ghotic 4. Akcja tej gry toczy się dziesięć lat po wydarzeniach w części III.
W grudniu 2010 roku JoWooD zapowiedział wydanie samodzielnego dodatku do Arcanii, w marcu 2011 roku prace nad nim zostały wstrzymane, jednak w październiku 2011 roku Arcania: Upadek Setarrif ujrzała światło dzienne. Polska premiera odbyła się w styczniu 2012 roku. Grę w pełnej, polskiej wersji językowej wyprodukowało studio CD Projekt.
Jako ciekawostkę dodać należy, że w oparciu o grafikę gry powstał film. Większą część dialogów również zaczerpnięto z gry. Film trwa około 2 godzin i fabuła jest niemalże identyczna jak w grze.